Wszystko zaczęło się 11 października w 1919 roku, kiedy to w Krakowie powołano do życia Polski Związek Lekkiej Atletyki, pierwszą organizację sportową w niepodległej Polsce. Siedzibą PZLA został Lwów, który wówczas był centrum krajowej lekkoatletyki. Władze związku stwierdziły, że koniecznym jest organizowanie zawodów popularyzujących dyscyplinę i będących sprawdzianem poziomu i umiejętności sportowców uprawiających lekką atletykę. I tak oto w dniach 16-18 lipca 1920 roku po raz pierwszy zostały zorganizowane Mistrzostwa Polski Seniorów, wówczas pod nazwą Mistrzostwa Główne Polski. Warto zaznaczyć, że w odrodzonej Polsce istniało zaledwie kilka klubów sportowych, a zawodników zarejestrowanych było zaledwie 265. W pierwszych zawodach udział wzięli sami mężczyźni, kobiety startują od 1922 roku. Aż do 1948 roku, z kilkoma wyjątkami, zawody dla kobiet odbywały się w innym mieście i terminie jak mistrzostwa dla mężczyzn. Z roku na rok wzrastała liczba konkurecnji, aż do dziś, kiedy to program Mistrzostw składa się z konkurencji olimpijskich. W przeszłości w programie znajdowały się też nietypowe konkurencje, takie jak np. rzut granatem.

Pierwszy raz w Szczecinie Mistrzostwa odbyły się w 1965 roku na Stadionie Pogoni. I to właśnie wtedy padł nowy wspaniały rekord Polski - 10,1 s w biegu na 100 m. Wynik ten zdobył Wiesław Maniak, Patron Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Szczecinie, który udowodnił, że nadany mu zaledwie rok wcześniej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio przydomek "najszybszego białego człowieka na świecie" nie jest przypadkowy. Fantastyczny rekord Polski sprintera Budowlanych Szczecin przetrwał aż 19 lat. Dopiero w 1984 roku Marian Woronin pobiegł równe 10 s. Mistrzostwa w 1965 roku trwały trzy dni, a na popołudniowych finałach pojawiał się tłum kibiców - 10 tysięcy osób. Najbardziej poszukiwanym towarem na zawodach były karnety na wszystkie dni zawodów, których organizatorzy przygotowali trzy tysiące, ale rozeszły się już one po kilku godzinach przedsprzedaży.

Na kolejne Mistrzostwa Polski Seniorów Szczecin czekał 37 lat, czyli do 2002 roku. Tym razem na nowym stadionie lekkoatletycznym przy ul. Litewskiej, który otrzymał imię najwybitniejszego lekkoatlety ze Szczecina - Wiesława Maniaka. To, co obok nazwiska Maniaka połączyło obie imprezy, to także tłumy publiczności na trybunach i medale, które były kopiami tych z 1965 roku. Wydarzeniem tych mistrzostw był bieg Aurelii Trywiańskiej (MKL Szczecin) na dystansie 100 m ppł. Specjalistka od płotków po raz pierwszy pokonała granicę 13 sekund. Marek Plawgo to już uznana marka w świecie. W 2002 roku na bieżni stanął obok doświadczonego Pawła Januszewskiego, któremu właśnie odebrał rekord Polski na 400 m ppł. Januszewski pochodzi z Pyrzyc, koło Szczecina i bieg na MP traktował jak pojedynek "u siebie". Interesowało go tylko zwycięstwo. Plawgo w Szczecinie przegrał, ale była to jego ostatnia porażka w karierze z Januszewskim.

W 2008 roku Mistrzostwa Polski znów wróciły do Szczecina. 84. Mistrzostwa Polski były dla naszych zawodników ostatnią szansą na wywalczenie minimów i zakwalifikowanie się do kadry na sierpniowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. To wyzwanie gwarantowało emocje i komplet kibiców na trybunach we wszystkie dni. 20-letni wówczas Artur Noga został mistrzem kraju na 110 m ppł i pojechał do Pekinu. Tam nie zawiódł. Był piąty w olimpijskim finale. Z żółtą koszulką Mistrza Polski wyjechał ze Szczecina Tomasz Majewski, nasz późniejszy mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, i Piotr Małachowski, wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem. Ozdobą zawodów był bieg na 1500 metrów mężczyzn z Bartoszem Nowickim (MKL Szczecin), Marcinem Lewandowskim (Ósemka Police) i Pawłem Czapiewskim. Niesiona ogłuszającym dopingiem ponad trzech tysięcy kibiców Monika Pyrek (MKL Szczecin) zdobyła swój kolejny tytuł Mistrzyni Polski. Wielkich emocji dostarczył konkurs skoku w dal panów. Tak daleko Polacy juz dawno nie skakali. Pierwsza trójka miała wyniki z "ósemką" na początku. Marcin Starzak przy sprzyjającym wietrze skoczył 8,20, zawodnik MKL Szczecin Krzysztof Lewandowski 8,07, a trzeci Tomasz Mateusiak 8,00. To były bardzo dobre mistrzostwa dla zawodników ze Szczecina. Dwa złote medale (Monika Pyrek, Przemysław Czerwiński (tyczka), srebro Krzysztofa Lewandowskiego w skoku w dal i brąz sztafety 4×100 m (Kamil Witkowski, Mikołaj Lewański, Fabian Ziółkowski, Łukasz Rokicki) i Bartosza Nowickiego na 1500 m.
XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.